Návrat Daniela Orálka z Měděných kaňonů (získal 2.místo, CCUM 2012)

Dan Orálek píše o celé výpravě a všech našich účastnících na svých stránkách.

Já se s vámi podělím se svou stručnou verzí. Napjatě jsem sledoval výsledek závodu. Když se objevil na webu, byl jsem příjemně šokován. Dan dokončil závod jako druhý.  Mě a možná všem, kteří četli knihu „Born to run – Zrozeni k běhu“ se vybavil stejný závod z roku 2006, kdy se poprvé utkal Scott Jurek s Arnulfem a ostatními Tarahumáry.

Arnulfo tehdy zvítězil asi o 6 min. a Scott Jurek skončil na nezvyklém druhém místě. I Dana porazil mladý Tarahumára Miguel Lara. Shodou okolností také o 6 min. Když jsem se postupně dovídal další podrobnosti o závodě, můj obdiv k Danovu výkonu ještě narůstal. Dan běžel většinu závodu na první nebo druhé pozici. Ještě 10 mil před koncem závodu běžel s dostatečným náskokem a nebýt osudných křečí do stehen, které mu znepříjemnily dokončení závodu, mohli jsme oslavovat Dana jako vítěze.

Uvědomil jsem si to, co už jsem začínal tušit po několika setkáních s Danem Orálkem. Že není jenom Scott Jurek, Tony Krupicka a Tarahumárové ve Spojených státech a Mexiku, ale že doma máme ultravytrvalce světového formátu. Pouze o nich zatím nikdo nenapsal tak poutavou knihu, jako se to povedlo Christopheru McDougallovi.

Krátce po tom, co jsme oslavili společenskou a sportovní událost CCUM 2012 (Běhu v Měděných kaňonech), nečekaně zemřel Caballo Blanco alias Micah True.  Zakladatel tohoto sportovního klání, jeden z hlavních hrdinů knihy „Born to run“ a jeden z lidí, kteří spojili běh a „člověčenství“ podobně jako to udělal náš Emil Zátopek. Česká výprava měla to štěstí ho poznat a dnes může šířit jeho myšlenku „run free“.

Na závěr přidáváme foto kompletní vítězné trojice v závodě CCUM 2012 .

Muži v popředí zleva:

Daniel Orálek – 2.místo - 6:46 (nejvyšší v modrém triku)

Miguel Lara – 1.místo - 6:40 (bílý šátek na hlavě)

German Silva – 3.místo - 6:51 (modré tričko)

Za zmínku stojí, že German Silva vyhrál v roce 1995 New York City Marathon v čase 2:11.