Bielkoviny v chia semienkach

Bielkovina ( proteín ) je základnou jednotkou pri stavbe našich telesných buniek, svalových vlákien. Slúžia takisto na obnovu a regeneráciu buniek, svalov, vnútorných orgánov a tkanív. Sú základom pre váš imunitný systém a hormonálnu reguláciu. Súčasti bielkovín pozostávajú z jednoduchých dusíkatých zlúčenín, aminokyselín. V našom organizme existuje asi 22 aminokyselín, ktoré sú pre nás kľúčovo dôležité. Asi 14 z nich si dokáže telo vytvoriť samo, no ostatné musíme prijímať v strave, ktorú konzumujeme.                                                                     

Hormóny, ako napríklad inzulín, kontrolujú hladinu krvného cukru. Enzýmy ako amylázy, lipázy a proteázy zohrávajú dôležitú úlohu pri trávení potravy. Protilátky nám pomáhajú bojovať proti infekciám a bielkoviny svalov umožňujú ich kontrakciu. Niet teda pochýb o nevyhnutnosti proteínov pre náš život. Proteíny delíme podľa pôvodu na rastlinné a živočíšne.

Kvalitné bielkoviny potrebujeme aby sme mali zdravé vlasy, nechty, kožu aj na budovanie svalovej hmoty. Chia semienka sú kompletným zdrojom proteínov rastlinného pôvodu, obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré naše telo potrebuje na ich strávenie a doplnenie.

E-book