Rozlúčenie s Danom Orálkom pred cestou do Medených kaňónov v Mexiku

Behám pravidelne už ¾ roka. Inšpiráciou sa mi stala kniha "Zrození k běhu", ktorá opisuje fascinujúce výkony Tarahumárskych indiánov aj najlepších ultramaratoncov sveta. Inšpirujú ma i osobnosti, ktoré dokazujú svojim životom, čoho je človek schopný, ak má jasný zámer. Jedným z takýchto ľudí je Daniel Orálek, najúspešnejší ultramaratónec z ČR.

V sobotu odlieta do Medených kaňónov, aby zmeral svoje sily s Tarahumármi v ich prirodzenom prostredí a prežil si naživo to, čo som ja prežil v duchu, pri čítaní knihy. Mal som veľkú chuť sa s Danou stretnúť a aspoň prostredníctvom neho sa spojiť so svetom najlepších vytrvalcov planéty. Navrhol som spoločné stretnutie v Brne, kľudne aj počas tréningu, kedy spojíme príjemné s užitočným a obaja ušetríme čas. Veľmi som ocenil, že Dan súhlasil a uistil ma, že pobeží tzv. na pohodu. V pláne mal približne 30 km.

Stretli sme sa pred Danovou firmou, odkiaľ pravidelne vybieha na svoje tréningové trasy. Prvé čo som skontroloval, bolo jeho oblečenie. Obliekol sa ľahko, ja som bol oblečený ako cibuľa, aby mi neprechladli svaly. Starý zvyk zo šprintérskych atletických tréningov. Chia semienkami sme boli vybavení obaja rovnako - 1 pol. lyžica Chia pred tréningom. Dan si dal Chia semienka pol hodiny pred behaním, namočené vo vode, teda vo forme nápoja. Ja som ich raňajkoval s kukuričnou kašou, pred tým ako som vyšiel z Kyjova do Brna.

Počas prvých 10 km sme sa preplietali uličkami Brna a mierili na štadión Moravskej Slavie, kde sme sa mali stretnúť s mladíkom, ktorý chcel poradiť s atletickým tréningom. Prekonali sme niekoľko prevýšení - Myslivna, Kraví hora a hmlisto si spomínam, že okolo Antroposu sme bežali 2x. Dan so mnou v kľude komunikoval, zatiaľ čo ja som sa s vypätím všetkých síl snažil udržať krok aj schopnosť hovoriť. Rozprávali sme sa o výživových trendoch pre športovcov, Danovej ceste do Medených kaňónov aj o Chia semienkach. Keď som chcel vyjadriť môj názor na vstrebávanie tukov, ich prírodnosť či neprírodnosť, tak mi došiel kyslík. Chcel som to dopovedať až bude priaznivejší sklon terénu, ale už som sa k tejto téme nedostal.

S Chia semienka sa Dan zoznámil cez HEALTHY PLANET s.r.o vlani na jeseň. Začal ich používať pred závodmi , napr. pred Srškým maratónom, kde sa mu mimochodom bežalo veľmi dobre. Výsledky na týchto pretekoch boli zaujímavé, však Dan triezvo skonštatoval, že sa to nedá pripísať Chia semienkam. Pozitívnym výsledkom tohto testovania bolo, že Chia nezaťažujú jeho citlivé trávenie a nerobia mu problémy počas extrémneho výkonu. Preto sa rozhodol zaradiť Chia pravidelne do jedálnička a to dávkami 1 pol. lyžice denne. Od nášho posledného stretnutia v januári, konzumuje Chia semienka denne, pol hodinu pred tréningom.

Na štadióne sme mali krátku prestávku. Pomohli sme určiť mladíkovi tempo na 1 500 m za 6: 00 min., čo bola jeho méta pre splnenie talentovej časti prijímacích skúšok na VŠ. Naša cesta pokračovala späť k firme a k môjmu autu. Ku koncu som mal na jazyku otázku "Kedy tam už budeme?", pretože mi sily rýchlo dochádzali. Moja bežecká česť mi nedovolila sa opýtať a vysloviť túto otázku nahlas. Niekoľkokrát som si síce zabehol polmaratón v lesoch okolo Kyjova, ale 18 km v Danovom výklusovom tempe mi dalo zabrať.

Potom čo ma Dan odprevadil k autu, odbehol si ešte ďalších 13 km, aby naplnil svoje plány.

Čo na záver ? Dan je veľmi zaujímavý človek. Fascinuje ma svojou praktickosťou a jednoduchosťou, v tom najlepšom zmysle slova. Žije uprostred mesta, má svoje zamestnanie, svoju rodinu a napriek tomu v týchto podmienkach dokazuje, že sa dá vypracovať na svetovú špičku v ultrabehu. Určite je veľa ľudí, ktorí sami seba denne presviedčajú o tom, že v takýchto podmienkach to nejde. Dan patrí k tej hŕstke osobností, ktoré nám ukazujú, ako to ide.

Dano, ďakujem za nádherné doobedie, pozdravuj Cabalo Blanco, Arnulfa a všetkých Tarahumárov. Nech sa ti v kaňonoch fajnovo beží a nech vás všetkých šťastie sprevádza. Budeme sa tešiť na vaše rozprávanie.

Zbyněk Selucký - Kyjov, ČR

E-book