Strava v prášku

Do módy sa dostali rôzne prípravky, vitamíny v tabletkovej forme, „vyvážená“ strava v prášku...

A na tento trend mnohí naskočili bez toho, aby vôbec vedeli, ako naše telo vitamíny prijíma, ako ich spracúva a koľko ich vlastne potrebuje.

Doslova nás ovládla dogma potravinového odpadu, ktorým si pravidelne a dobrovoľne „špiníme“ svoje telo.

Prešli sme vývojom, ktorý sa v podobe blahobytu a moderného šatu stal zbraňou proti nám samým. A jedlo, či skôr jeho nesprávne konzumovanie sa postupne stalo aj príčinou viacerých ochorení, ktoré sme v minulosti nemali.
(úryvok z knihy Zdravie bez liekov - Ladislav Kužela a Zuzana Čižmáriková)

Azda nikomu netreba vysvetľovať, že najzdravšia strava je prírodná.

Ale prečo je to tak?
Je na to niekoľko dôvodov: Príroda presne vie, ako namiešať zloženie v ovocí alebo zelenine, aby boli vitamíny a minerály najľahšie stráviteľné pre náš organizmus. Spracovaním prírodných živín najmä teplom tieto látky degradujú. Preto sa napríklad do detskej výživy po pasterizácii dodáva laboratórne vytvorený vitamín C a ďalšie, keďže tie prírodné sme pri spracovaní znehodnotili. Avšak len malé percento ľudí vie, že správnou stravou dodávame živiny nielen svojmu telu. Reč je o miliardách baktérií, ktoré sú pre naše zdravie nevyhnutné.
Ak pre nedostatok času siahame po polotovaroch alebo fastfoodoch, je prirodzené, že riskujeme nielen obezitu, ale aj mnohých ďalších civilizačných ochorení.

A na druhej strane - diéty, ktoré by nám mali pomôcť, paradoxne môžu spôsobiť ďalšie škody.
 

Ako sa teda správne a zdravo stravovať?
Okrem základných živín potrebujeme prijať aj potravu pre naše baktérie. Je ňou vláknina, ktorá sa nachádza najmä v ovocí, zelenine a celozrnných potravinách. No nie je jednoduché v zime zohnať zrelé ovocie. Jahody a maliny v supermarkete nechutia tak, ako v lete a marhule, broskyne, višne ani nezoženiete.

Existuje aj iná alternatíva?
Áno! Odborníci z celého sveta sa zhodujú na tom, že lyofilizácia (sušenie mrazom) je najšetrnejší spôsob sušenia ovocia a uchovávania jeho výživových hodnôt. 
Lyofilizácia prebieha v "tuneli", do ktorého sa vloží zmrazené ovocie na cca. -40°C. Tunel sa hermeticky uzavrie a vysaje sa vzduch. Vo vákuu sa teplota zníži ešte o ďalších 20°C a zahrievaním podkladovej dosky dochádza k odparovaniu vody z ovocia bez premeny na kvapalinu. Odparená voda sa potom zachytáva na trúbkach vo vnútri tunela. Po dokončení procesu sa tunel otvorí, vytiahne sa chrumkavo vysušené ovocie a čo najskôr sa zabalí.

Takýmto spôsobom získate plnohodnotné ovocie, ktoré dozrelo na slniečku a je plné vitamínov. Môžete si ho dopriať počas celého roka.

 

Pozrite sa na našu ponuku: https://www.chia.sk/sk/e-shop